لوازم جانبی گیتار
لوازم جانبی گیتار
می 3, 2018
اموزش نت خوانی گیتار
آموزش نت خوانی گیتار:(ریتم خوانی)
می 13, 2018
تبلچر گیتار

علائم رایج در تبلچر گیتار:

در این بخش سعی داریم نکاتی مهم  در خصوص تبلچر گیتار یا به اصطلاح عامیانه آموزش نت خوانی گیتار الکتریک به شما دوستان عزیز ارائه بدیم.که چند نکته در تبلیچر حائز اهمیت است و ان کشش نتها ، شکل صحیح تکنیک ها بر روی تبلیچر و خیلی نکات مهم دیگر که در این مقاله به چند نکته  اشاره می کنم.

در ابتدا یک موضوعی رو می خوام مطرح کنم که البته در بخش اموزش تصویری گیتار الکتریک واقعا حائز اهمیت است این موضوع برمی گردد به فرهنگ اشتباه در کشورمون که اشاره به این موضوع داره که برای یادگیری گیتار الکتریک حتما نیاز هست که شما نت خوانی کلاسیک را یاد بگیرید و این کاملا اشتباه هست نت خوانی رایج در گیتار الکتریک تبلچر می باشد خیلی از اشخاص عنوان میکنند که تبلچر ، در واقع نت خوانی افراد بی سواد است و… که کاملا برگرفته از فرهنگ غلطی است که سالها در کشور ما رایج شده است شما اگر ویدئو ها و سایت های خارجی را بررسی کنید براحتی در میابید که هیچ استاد بزرگی در زمینه آموزش نت خوانی گیتار الکتریک از نت های کلاسیک استفاده نمیکند  شیوه رایج در این ساز تبلیچر میباشد.

 الگوی همه ی ما در این زمینه افرادی مثل جو ستریانی، اندی جیمز و… میباشد. دلیل این امر هم این موضوع هست که وقتی یک فرد امریکایی می خواهد وارد ورزش کشتی شود میاد شیوه درست کشتی گرفتن و تمرینات صحیح رو از ایرانی ها الگو میگیرد و عکس همین موضوع نیز صدق میکند پس نیازی به نت خوانی کلاسیک نیست. یکی از دلایلی که تبلیچر گیتار را از نت خوانی کلاسیک مجزا کرده است این امر میباشد که با پیشرفت سریع این ساز و ورود تکنیک های عجیب به این ساز دیگر نوازندگان و موزیسین ها نمیتوانستن شکل خاص ان نت یا تکنیک را در داخل نت های کلاسیک بیاورند و صلاح دانستن که نت خوانی این ساز مجزا از ساز های دیگر باشد تا جایی که نه فقط در سبک متال بلکه در سبکهای بلوز و راک و کلاسیک از تبلچر استفاده میکنند.

1.نحوه خواندن تبلچر گیتار

در پایین نمونه ای از تبلچر گیتار اورده شده است که حرف Tab  در ابتدای ان مخفف حرف تبلچر می باشد که حاوی 6 خط که معرف تعداد 6 سیم گیتار الکتریک می باشد که اولین خط از بالا معرف سیم اول گیتار می باشد و عددی که روی ان مشخص می شود شماره فرت می باشد مثلا شما عدد 5 را روی سیم 4 میبینید که نشان دهنده این امر هست که فرت 5 از سیم 4 را اجرا میکنید ( عدد 0 بر روی هر سیم نشان دهنده اجرای سیم ازاد میباشد بدون گرفتن فرت).

تبلچر گیتار

نکته1: نکته ای که در ابتدای اموزش تبلیچر به شما کمک بزرگی میکند تا فرت ها را در ابتدا سریع تر بخوانید و سرعتتون را افزایش دهید این است که بدانید روی بعضی از فرت ها نقاطی وجود دارد که کمک میکند شما سریع تر فرت را پیدا کنید مثلا قصد دارید فرت 14 را به سرعت پیدا کنید شما می دانید که فرت 12 تنها فرتی است که 2 نقطه روی ان دارد پس، 2 فرت جلوتر فرت 14 می باشد به همین راحتی!!

2.نمایش نحوه پیکینگ بر روی تبلچر گیتار

نکته2:ضربه پیک به سمت پایین با علامت ∏ و ضربه پیک به سمت بالا را با علامت V  نمایش میدهند.

تبلچر گیتار

انگشتان دست چپ به این شکل شماره گذاری می شوند

انگشت اشاره یا سبابه = 1

انگشت وسط یا میانی  = 2

انگشت انگشتری        = 3

انگشت کوچک            = 4

 

 

کشش نت ها بر روی تبلچر گیتار

توجه داشته باشید که در تبلچر گیتار به دو صورت کشش نت ها مشخص می شود. یکی بر روی تبلچر همانند شکل بالا و دیگری به اینصورت که تبلچر نوشته میشود و در خطی مجزا در بالای تبلچر کشش نت ها بوسیله نت های کلاسیک ظاهر می شود همانند شکل زیر :

تبلچر گیتار

 

 

 

 

زمان کشش نت ها :

از نکات حائز اهمیت در مبحث ریتم گیتار بخصوص در مورد اکوردهای گیتار و اموزش نت خوانی گیتار الکتریک، ریتم خوانی میباشد. که مستلزم ان است که شما در ابتدا زمان کشش هر نت را بدانید.

در شکل پایین زمان کشش هر نت مشخص شده است :

تبلچر گیتار

از کدام محتوای سایت رضایت بیشتری دارید؟(پس از ثبت نظر دکمه زیر را فشار دهید)

View Results

Loading ... Loading ...

book guitar

جهت دانلود رایگان کتاب اموزشی که مطالب ان با استفاده  از تبلچر گیتار می باشد روی دکمه زیر کلیک کنید:

 

دانلود رایگان

1 دیدگاه

  1. پریسا گفت:

    بسیار زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *