گریپ مستر
نحوه استفاده از گریپ مستر
اکتبر 19, 2018
کوک گیتار
نرم افزار مترونوم ونحوه ی استفاده از آن
نوامبر 5, 2018
اموزش گیتار برقی

در  این مقاله بیشتر قصد دارم به مطالبی عجیب بپردازم که متاسفانه سالها در بخش اموزش گیتار برقی  مطرح می شود این ایرادات در بخش های مختلف وجود دارد از نحوه استایل نوازندگی  گرفته تا پکیج اموزش گیتار الکتریک و اموزشگاه گیتار الکتریک و متاسفانه پس از سال های زیاد قدرت گرفته و به عنوان یک واقعیت محض در جامعه پذیرفته شده است. حتی در روانشناسی این موضوع کاملا اثبات شده است که اگر عده ای از هر جامعه ای یک رفتار یا یک تفکر را  در جامعه رواج دهند (حتی اگر ان رفتار غلط بخواد قتل انسان باشد) پس از گذشت سالها و تغییر نسل ان رفتار به عنوان یک واقعیت محض شناخته می شود. این مقاله بسیار مهم و حائز اهمیت است درسته که در نوازندگی گیتار تنها دست ها هستند که در گیر هستند اما یادتان نرود که دست ، پا ، قلب و سایر اندام های بدن در اختیار مغز است پس اگر مغز دچار بیماری ها، توهمات و تخیلات باشد 100%  اندام ها هم نمی توانند به شکلی صحیح عمل کنند. 

در واقع مطالبی که می خواهم عنوان کنم از زمینه ی خرید گیتار الکتریک گرفته تا لوازم جانبی گیتار الکتریک اعم از پیکاپ گیتار الکتریک و امپلی فایر گیتار و پیک گیتار هرکدام از این زمینه ها ابهاماتی وجود دارد.

زمان اختراع و نحوه اموزش گیتار برقی در ایران

زمان اختراع این ساز ایران در اواخر حکومت رضا شاه پهلوی بود. یعنی حدود 80 سال پیش که توسط شخصی به تام لز پاول در امریکا ساخته شد. در دهه ی 40 خورشیدی با ظهور نوازندگانی از قبیل کوروش یغمایی سبک راک در ایران به وجود امد کوروش یغمایی که در همان دهه 40 توسط مجله معتبر بیلبورد به عنوان بنیانگذار راک ایران شناخته شده بود و در لیست 50 راکر برتر جهان قرار گرفته بود. 

با توجه به مطلبی که عنوان کردم نشان میدهد که اموزش  گیتار برقی در ایران ، ابتدا با شروعی عالی رو به جلو بوده که بعد ها با افتی عجیب و غریب مواجه شده است. طی 30 سال گذشته به جرات میشه گفت هیچ آکادمی در زمینه اموزش گیتار برقی تشکیل نشده است و حتی ما چیزی به عنوان موسیقی متال در ایران نداریم !! تقریبا طی 40 سال گذشته شاید تعداد کنسرتهای مجاز در کشورمون  شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد و این امر باعث می شود تا تعداد گروه های اندکی که در ایران هستند بعد از چند وقت گروه موسیقی خود را منحل میکنند و مسلما این امر اموزش گیتار برقی در ایران را تا حدی تحت تاثیر قرار میدهد. 

 

آموزش گیتار الکتریک

 

 

5 چالش بزرگ در اموزش گیتار برقی

1.عدم وجود یک منبع مورد اطمینان برای اموزش

 یکی از دلایل مهم در به عقب راندن یا بهتر بگم پسرفت حوزه اموزش گیتار برقی این است که این ساز یک ساز غربی است و بر خلاف ساز هایی مثل سنتور که دانش نوازندگی ان در ایران وجود دارد نیاز دارد تا نحوه صحیح نوازندگی از کشور صاحب سبک ، وارد کشورمون شده و به هنرجویان اموزش داده شود که متاسفانه این شرایط تا به امروز فراهم نبوده است.  

عموما هنرجویان این رشته بر خلاف رشته های دیگر که از منبعی صحیح و مطمئن برای اموزش برخوردارند در این رشته نیز هیچ منبعی معتبر و مطمئن وجود نداشته و همین امر سبب ایجاد مشکلات دیگری از قبیل زاده شدن مطالب بی مفهوم و بی پایه و اساس توسط خیلی از اساتید گیتار الکتریک شده است(در ادامه به انها می پردازیم) که همین امر باعث می شود تا هنرجو سالها یک عادت اشتباه را با خود حمل کند و مسیر پیشرفت را اشتباه طی کند و در بهترین حالت بعد از 5 سال تمرین متوجه شود که انگار هیچ تمرینی نکرده است یا در بدترین حالت نوازندگی را رها کرده و شروع به عنوان کردن این موضوع می کنند که نوازندگی را باید از سنین کودکی اغاز می کردم.

2. داشتن تعصب

داشتن تعصب در هر زمینه ای بد است چه برسه به موسیقی!! داشتن تعصب در موسیقی یعنی مرگ!!!! چرا این حرف رو میزنم؟ دلیلش اینه که اون فرد هیچ پیش زمینه ای نسبت به هیچ موضوعی ندارد و هر دلیل و منطقی از سوی شخصی به وی داده شود او بدون فکر کردن در موردش ان موضوع را رد می کند و به همین دلیل دچار یک نادانی مطلق می شود. همین عامل یکی از مهمترین عواملی است که یک تفکر یا نظر اشتباه را سالها بی وقفه به جلو میبرد و متاسفانه عموم مردم ان را میپذیرند و از ان پیروی میکنند. برای مثال هیچ کدام از اساتید امریکایی را نمیبینید که در اموزش نت خوانی گیتار الکتریک را روی خطوط حامل اموزش بدهند یا نوازندگی کنند اما هنوز هم خیلی از افراد تعصب بی مورد دارند که کار با تبلچر گیتار اشتباه است و… حالا بگذریم از این مورد که خیلی از اساتید بواسطه خطوط حامل پیشبرد مطالب را برای هنرجو اهسته تر میکنند.

3.عدم سرمایه گذاری روی نوازندگی

یکی از مهمترین دلایل تاثیر گذار بر اموزش گیتار برقی اینست که به واسطه چیزی که در بالا گفته شد مبنی بر اینکه شخصی که کار نوازندگی را شروع میکند نمی تواند به این حرفه ی عظیم به شکل یک سرمایه گذاری نگاه کند و این مسئله تو ذهنش باشد که در کنار اموزش دادن ، کنسرت اجرا کند و از این راه امرار معاش کند. معمولا ما اساتید زیادی را میبینیم که به اموزش در اموزشگاه ها به عنوان شغل دوم نگاه میکنند و اینده ی کاری روشنی برای ان نمی بینند.

4.بالا بودن هزینه اموزشگاه های موسیقی

من خودم به شخصه مهم ترین عامل موثر بر آموزش تصویری گیتار الکتریک را بالا بودن هزینه اجاره  اموزشگاه های موسیقی میدانم که این خود دلیل مهمی است که شخصی که تدریس میکند و صاحب اموزشگاه به دلیل ناهمخونی دخل و خرج مجبور به عدم تدریس درست و کامل (کوتاه کردن مطالب اموزشی طی هر هفته) می شوند و این یعنی اینکه هنرجو مجبور است که زمان زیادی به اموزشگاه ها بیاید تا مطلب کمی به او عرضه شود.  تا جایی که من تا حالا شخصی را ندیدم که از اموزشگاهی که قبلا رفته راضی بوده باشد.

5.عدم اموزش به شکلی مدرن  

حتی بعد از اینکه از اموزش در اموزشگاه ها نتیجه ای حاصل نشده و اکثر هنرجویان ناراضی از اموزشگاه ها هستند اما با این حال فرم قدیمی و سنتی اموزش در ایران هنوز به قوه ی خود باقی است. به عقیده من نیازی نیست تا مثل قدیم  استاد راهنما و هنرجو برای تدریس ، بصورت حضوری در اموزشگاه باشند اموزش میتونه مثل خیلی از چیزهای دیگه بصورت انلاین باشه و این روش تست شده است من خودم اساتید بزرگی را در کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی میشناسم که به صورت کاملا انلاین تدریس میکنند یه حسن بزرگ دیگر اموزش انلاین در مقابل اموزشگاه ها اینست که برای مجموعه های انلاین باید شخص حداقل 20 تا مطلب روی سایتش داشته باشه تا سایت را بالا بیاورد که این باعث می شود تا هنرجو وقتی به سایتی مراجعه میکند با حجم زیادی از اطلاعات روبرو شود برخلاف اموزشگاه ها که به هوای یک استاد به اصطلاح سرشناس می روید اما با اموزش های کوتاه و  (به اصطلاح عامیانه ، کش دادن مطالب)  ازار دهنده مواجه می شوید. مسلما شما وقتی از شرایطی نتیجه ای نگرفته اید باید روند خود را کمی تغییر بدید به قول البرت انیشتین کسانیکه همیشه یک روند رو ادامه میدن ولی انتظار دارند که نتایج متفاوتی بگیرند ادمای احمقی هستند.

 

 


3 اشتباه رایج در مورد اموزش گیتار برقی

1.فراگیری گیتار کلاسیک قبل از آموزش گیتار الکتریک:

به جرات بگم که یکی از بی اساس ترین و بی مفهوم ترین قوانین من دراوردی که تا حالا شنیدم همین موضوع می باشد. واقعا به حدی مسخره هست که من حتی خجالت می کشم در موردش صحبت کنم! مثل این میمونه که شما برای گواهی نامه ماشین مراجعه کنید و از شما گواهی نامه هواپیما را بخواهند و بگن که برای گواهی نامه ماشین ابتد

ا باید هواپیما راندن بلد باشید. ما در جامعه امروزی میبینیم که این موضوع کاملا مسخره به عنوان یک واقعیت محض پذیرفته شده و حتی در پاره ای از اوقات اساتید گیتار الکتریک ان را به هنرجویان پیشنهاد میدهند.!!!!!

2.عدم بروز شدن اساتید :

یک اشتباه مهم دیگر که از سوی اساتید گیتار سر میزند این است که مطالب یا دانش خود را به روز نمی کنند و این باعث می شود تا یه موضوع فسیل شده که 20 سال پیش از سوی همه رد شده  را باز هم پذیرفته و به هنرجویان اموزش دهند و با تعصب بسیار روی ان پافشاری کنند.

3.عدم وجود استانداردی تعریف شده در کشور:

برای اینکه حد و مرز یک هنرجو و استاد گیتار مشخص شود باید یک استانداردی تعریف شود که هر هنرجویی بعد از 1 سال کار با گیتار ، به سمت اموزش دادن حرکت نکند اتفاقی که واقعا الان زیاد میافتد و باعث این می شود که هنرجویان جدید از مبحث اموزش دلسرد شوند.

4.صرف زمان بسیار زیاد و تلاش طاقت فرسا برای پیشرفت:

مطلب بسیار مهم دیگر اینست که عموم مردم ما اعتقاد شدیدی به این موضوع دارند که پیشرفت در نوازندگی طی سالهای بسیار زیاد و با مشقط زیاد حاصل می شود که این هم باوری اشتباه و عبث در بین مردم هست .چراکه ما هرکدام کودکان بسیار با سن پائین (حدود 6 سال) را بسیار زیاد در یوتوب دیده ایم که به رغم پائین بودن سن به درجات بالایی از موفقیت رسیده اند اگر شما در سنین بالا نوازندگی را شروع کرده اید باز هم میتوانید از تمرینات ترکیبی گیتار الکتریک برای پیشرفت سریع تر استفاده کنید.

book guitar

جهت دانلود کتاب ایمیل خود را در پائین وارد کنید:

تنها چند ثانیه تا دانلود زمان لازم دارید

 

از کدام محتوای سایت رضایت بیشتری دارید؟(پس از ثبت نظر دکمه زیر را فشار دهید)

View Results

Loading ... Loading ...

11 دیدگاه ها

 1. علیرضا گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون

 2. Saeed گفت:

  دمت گرم داداش من دو سال آکوستیک کار کردم دقیقا همینطوره ک میگی فقط کشش میدن و همش کلیشست قلبم منو به سمت الکتریک برد و الان یک ماهی هست گرفتمش و از روی ویدیوهای شما تمرین میکنم واقعا ازت ممنون از تمام معلم هایی ک داشتم شیواتر درس میدی امیدوارم جواب این کار خاصانرو دریافت کنی واقعا واسه کسی که دل بده با دقت بره جلو از هر کلاسی بهتره🙏🙏🌺🌺✌👏👏

 3. yasin گفت:

  سلام من الان 16 سالمه علاقه دارم یاد بگیرم ولی تو شهرمون (دزفول)آموزشگاهش نیست 🙁 با آموزش غیر حضوری یاد میگیرم به نظرت؟

  • admin گفت:

   درود بر شما 
   تو کشورهای پیشرفته اموزشها بصورت انلاین هستش من هم زمانیکه سایت رو راه اندازی کردم جهت اموزش انلاین بود اما به درخواست برخی اموزش حضوری هم گذاشته ام  بهترین راه اموزش انلاین هستش تو همین مقاله هم دلایل این حرفمو عنوان کرده ام که اگر کامل انها رو خوانده باشید متوجه انها شده اید.

 4. Mahdi گفت:

  سلام
  مطالبتون خیلی خوب بود واقعا !!
  فقط میخواستم یک سوال کنم ، در طی اموزش حتما باید برای گیتار دو بار هزینه شه ؟؟! منظورم اینه نمیشه از همون اول یک گیتار خوب یا عالی بخری تا اخرش از اون استفاده کنی ؟؟
  با تشکر … 🙂

  • admin گفت:

   درود
   مشکلی نداره میتوانید با یک گیتار عالی کارتون رو شروع کنید اما هرجا در نوازندگی به مشکل خوردید دچار این اشتباه نشید که ایراد کارتان نوع ساز است و به قول معروف تقسیر رو بندازید گردن در و دیوار !!!!
   من در مورد اینگونه مشکلات در مرداب نوازندگان ایرانی مفصل توضیح داده ام…. که می توانید از ان دوره نیز استفاده کنید.

 5. ليلا گفت:

  سلام وقتتون بخير
  من واسم گيتارالكترونيك هديه دادن
  متاسفانه توي شهرم كلاس اموزشش نيست
  من نميدونم چه وسايل ديگه اي لازم دارم كه بتونم بصورت انلاين اموزشمو شروع كنم ميشه راهنماييم كنيد

  • admin گفت:

   وقت بخیر
   جهت اموزش میتونید از ویدئو ها و مطالب سایت استفاده کنید
   تجهیزات ابتدایی هم شامل گیتار و امپلی فایر ( امپلی فایری که مخصوص ساز گیتار الکتریک باشد)
   کابل 1 متری گیتار الکتریک و پیک گیتار با ضخامت 0/5 تا 0/86 لازم می باشد
   همچنین یک مترونوم خریداری کنید که تیونر هم کنارش داشته باشد.
   برای اطلاعات بیشتر به ادرس لینک زیر وارد شوید تا بیشتر با لوازم جانبی گیتار الکتریک اشنا شوید.
   http://cocaian.com/accessories-of-guitar-electric/

 6. صدابرداران گفت:

  هزینه رپورتاژ آگهی توی سایت شما چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *