تبلچر گیتار
تبلچر گیتار
می 12, 2018
امپلی فایر گیتار
آمپلی فایر گیتار (راهنمای کامل)  
می 18, 2018
اموزش نت خوانی گیتار

اشکان

در ابتدا و قبل از عنوان کردن اکورد گیتار و موضوع پاورکورد ها یکی از مهمترین مطالبی که می توانم در قسمت اموزش نت خوانی گیتار عنوان کنم که به نظرمن میبایست قبل از فراگیری تبلچر گیتار اموزش داده شود تمرینات ریتم خوانی می باشد که متاسفانه خیلی از دوستان در بخش اموزش تصویری گیتار الکتریک به ان اهمیت نمیدهند.

ریتم چیست؟؟

در واقع ریتم تکرار یک صوت (در موسیقی) ، تکرار خطوط و اشکال (در معماری) ، تکرار رنگ ( در نقاشی) میباشد.در جایی گوته موزیسین بزرگ المانی معماری را موسیقی منجمد شمارده و وجه مشترکی بین این دو عنوان کرده است. حتی اگر از این موضوع فرا تر برویم ریتم در طبیعتی که حتی انسان در ان دست نبرده به اشکال گوناگون تکرار شده است و به نوعی در طبیعت وجود دارد.

اکوردهای گیتاراکوردهای گیتار

اما اگر بخواهیم در مورد ریتم در موسیقی صحبت کنیم باید بگم که موسیقی تماما از ریتم تشکیل شده است. درسته که ما در موسیقی مخصوصا در ساز گیتار الکتریک قسمتی تحت عنوان ریتم گیتار داریم که مربوط به پاورکورد ها می باشد و بخشی دیگر تحت عنوان لید ( ملودی) داریم. ولی حتی زمانی که دارید یک ملودی را با گیتار اجرا میکنید باز هم دارید از ریتم استفاده میکنید.! ریتم با اشکال متفاوت در موسیقی وجود دارد یک ریتم هست که حالت یکنواخت دارد و یک ریتم که تغییر میکند.

ریتم یکنواخت:

گاهی ذهن مخاطب به این سمت میرود که خب ریتم یکنواخت در موسیقی بدرد نمی خورد ولی کاملا برعکس یک ریتم یکنواخت مخاطب را جذب می کند و برای مخاطب یک کنجکاوی بوجود می اورد ولی این یکنواختی نباید تا انتها ادامه داشته باشد. همانند چیزی که در موسیقی متال می بینیم که ریتم تا اواسط اهنگ ادامه پیدا میکنه ولی با یک ملودی زیبا (سولو) حس ایجاد شده را در شنونده پر رنگ تر میکند.

ریتم متغییر:

ریتمی که در طی اهنگ عوض میشود که (معمولا) هر اهنگی از 2 یا 3 ریتم تشکیل میشود.  این ریتم فقط منتهی به اجرای اکورد نمی شود بلکه در گاهی اوقات حتی بوسیله تکنیک های گیتار مثل بند (bend) ریتم اهنگ را تغییر میدهند.

اکورد گیتار

بطور کلی اهمیت ریتم در موسیقی مثل اهمیت قلب داخل بدن است. به همین جهت این مقاله رو با عنوان اموزش نت خوانی گیتار الکتریک نوشتم تا از ابتدای اموزش های نت خوانی شما عزیزان را به این سمت سوق بدم تا از ابتدای کار تمرینات ریتم خوانی را انجام دهید. تا در اینده به مشکل نخورید و پیشرفتتان را تسریع ببخشید.

سوال : ریتم خوانی به چه دردی می خورد؟؟؟

خب بهتره با خودتون راحت باشید و از ابتدا مسیرتون رو مشخص کنید که هدفتون از انتخاب این ساز چیست.؟؟؟ ایا فقط برای نوازندگی سراغ این ساز امده اید یا هدفی بزرگ تر در ذهنتون دارید. در واقع اگر فقط هدفتون کاور کردن اهنگ ها و لذت بردن از این ساز باشه می توانید تمرینات ریتم خوانی و سلفژ رو در سطح متوسطی دنبال کنید و با استفاده از پکیج اموزش گیتار الکتریک که در صفحه اصلی قرار داده ام می توانید تا سطحی پیش بروید که قطعه های سطح بالا را کاور کنید.. اما اگر می خواهید یک موزیسین واقعی بشید و رویای بزرگ اهنگ سازی و تشکیل یک بند بزرگ را در اینده دارید و می خواهید از این طریق درامد زایی کنید حتما ریتم خوانی وسلفژ از نیاز های بنیادی برای شما خواهد بود.حالا که مشخص کردیم ریتم خوانی برای چیست و چه افرادی بیشتر باید روی ان تمرکز کنند بریم در مورد تمرینهای ان صحبت کنیم:

من در بخش فروشگاه، کتابی را با نام Rhythm guitar Encyclopedia قرار داده ام که بسیار تمرینات مفیدی در زمینه ریتم خوانی دارد و لینک ان را در قسمت پائین قرار داده ام.

Rhythm guitar Encyclopedia

از کدام محتوای سایت رضایت بیشتری دارید؟(پس از ثبت نظر دکمه زیر را فشار دهید)

View Results

Loading ... Loading ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *