ریتم گیتار
ریتم گیتار (1)
می 24, 2018
پیکاپ گیتار الکتریک
پیکاپ گیتار الکتریک
ژوئن 8, 2018
سیم گیتار الکتریک

 

در این بخش سعی داریم در خصوص ساختار سیم و انواع ، همچنین بهترین برند های موجود در سیم گیتار الکتریک صحبت کنیم. اندازه های استاندارد و اینکه از نظر هزینه چه برند هایی مناسب تر است  صحبت کنیم.  

هر شخصی که در ابتدا به گیتار علاقه مند می شود دوست دارد بداند که چه برند یا مدلی از سیم گیتار الکتریک صدای مورد علاقه ی او را تولید میکند.

در بخش خرید گیتار الکتریک مباحثی رو پیرامون این موضوع مطرح کردم که عوامل موثر بر جنس صدا چیست اما در این بخش ریز تر به موضوع پرداختیم و می خواهیم در مورد نقش سیم گیتار الکتریک بر تولید صدا صحبت کنیم.

فرقی نداره که با چه نوع یا ضخامتی کار میکنید در هر صورت شما از تیونینگ استاندارد  EADGBE  نیز استفاده میکنید.

 که البته در مبحث اموزش گیتار برقی ما تیون های متفاوتی هم داریم یا حتی می توانید برای خود یک تیون خاص بسازید. اما این موارد باشه برای زمانی که شما در تیونینگ استاندارد مهارت زیادی کسب کردید.  

اندازه سیم گیتار الکتریک:

شاید بپرسید که چه سایزی از سیم گیتار الکتریک داریم؟ همانند پیک گیتار سیم گیتار الکتریک هم از اندازه های مختلفی برخوردار است. مقیاس استانداردی از سیم گیتار داریم اما این مقیاس استاندارد متفاوت هست مثل light,medium,heavy  .

وقتی گیتار بدرستی تیون شود فشار متفاوتی روی دسته گیتار ایجاد می شود اگر، شما از سیم های medium   یا light به یکباره سیم heavy  را استفاده کنید که به طبع خیلی ضخیم تر است و مسلما نیاز است تا اکشن گیتار تغییر کند چون باعث می شود تا سیم به فرت ها و bar  برخورد کند و صدای بد ایجاد کند.

یک استاندارد برای سیم وجود دارد اما ضخامت سیم گیتار الکتریک بسته به نوع برند مصرفی ، کمی متفاوت می شود. در جدول پایین استاندارد های مختلفی از سیم گیتار الکتریک اورده شده است که به شما کمک میکند هدف خود را پیدا کنید:

 

 

سیم گیتار الکتریک

 

 

بعضی وقت ها شما میبینید که سیم هایی طراحی شده اند که سیم ششم ان یعنی سیم بیس باریک ترین حد ممکن است. پس ممکن هست که یک سیم heavy  به عنوان سیم 0.12  نامگذاری شود.

مقیاس سیم تاثیر زیادی روی تن صدا و جنس صدا دارد. بدیهی است که از انواع سیم که در بالا نام برده شد. سیم light   برای سبک های سبک تر مثل بلوز می باشد تا صدایی لطیف تر و دلنشین تر تولید کند. اما سیم های heavy کاملا برعکس صدایی بیس مانند وخشن تر تولید میکنند که برای ریتم گیتار خیلی مناسب است و مناسب سبک های مختلف متال می باشد و مخصوصا در اجرای پاورکورد ها تفاوت را احساس می کنید.

امروزه شما متوانید سیم هایی با سایز متفاوتی از سایز استاندارد پیدا کنید. اکثرا می خواهند بدانند که چه سایزی از سیم مقاومت بیشتری دارد و اینکه چه تاثیری روی تن صدای تولیدی دارد.

نکته ای که باید بدونید اینه که با اینکه سیم های اکوستیک همانند الکتریک فلزی است اما باز این توصیفاتی که ما از سیم گیتار الکتریک داریم متفاوت از گیتار اکوستیک است.

اندازه ی سیم های شما روی قابلیت نوازندگیتون تاثیر می گذارد  بسته به نوع ژانری که کار میکنید دارد. اگر شما نوازنده بلوز هستید که دائما به خم کردن سیم ها ( bend ) میپردازید شما ممکن است از سیم های light   نیز استفاده کنید.

 

یک جنبه فیزیکی درست وجود دارد که به بهبود نوازندگیتون کمک میکند.شما در هنگام استفاده از این سیم ها براحتی bend میکنید اما یه صدایی خیلی نازک دارید که با امپ و گیتار کنترل میشه کرد.اجازه بدید تاثیر مقیاس سیم را بر صدای تولیدی بررسی کنیم.

فلز داخلی ( core  ) سیم گیتار الکتریک:

انهایی که رشته دانشگاهیشون مکانیک بوده بهتر متوجه حرفم می شوند.توجه داشته باشید که قسمتی از سیم که در مرکز قرار دارد را core  می نامیم. قسمتی از سیم که بر روی ان قرار می گیرد و حالت فنری ایجاد میکند را  cavity گوییم.

قسمت مرکزی سیم که متغییری حائز اهمیت است را بررسی می کنیم.قسمت مرکزی نه تنها بر روی تن صدا تاثیر می گذارد بلکه تاثیر زیادی بر روی مقاومت سیم در مقابل فشار را دارد.

سخت ترین نوع سیم، مربوط به جنس هسته سیم ( core ) می باشد.مسلما شما نمی خواهید که خیلی زود سیم گیتارتون پاره شود.

 

سیم گیتار الکتریک

انواع جنس فلز داخلی در سیم گیتار الکتریک :

  1. استیل ضد زنگ یا  stainless steel
  2. نیکل پوشش داده شده با استیل یا nickel plated steel
  3. نیکل  یا   nickel
  4. کبالت یا cobalt
  5. تیتانیوم یا titanium
  6. کروم یا  chrome
  7. مس یا copper

 چطور این گزینه های انتخاب ما را تحت تاثیر قرار میدهد؟   به نظر می رسد که انتخاب سیم هم کمی پیچیده باشد اما این بد نیست.

توضیحاتی در مورد  جنس سیم گیتار الکتریک:

1.استیل ضد زنگ:

یکی از انتخاب های مورد اعتماد برای هر نوازنده ای است. که دارای یک تن متعادل است که هنگام پیکینگ صدایی روشن میشنویم. همچنین مقاوم در برابر خوردگی ناشی از عرق دست می باشد و عمر زیادی دارند.                                                            

2.نیکل پوشش داده شده با استیل:

این مدل از سیم در هنگام نوازندگی صدایی بسیار گرمی تولید میکند. مورد علاقه بسیاری از نوازندگان است. محدودیت در استفاده از ان در ژانر های مختلف ندارد.

3.نیکل:

به معنای واقعی کلمه از نیکل خالص تشکیل شده اند.این مدل از سیم ها در گذشته خیلی استفاده میشده که صدایی خیلی غنی را برای نوازنده ایجاد میکرده است. این مدل از سیم گیتار الکتریک به نسل قدیم باز میگردد.

گزینه های دیگری هم وجود دارد. البته امروزه در دسترس هستند ولی تولیدات انها بسیار اندک است. مس و کروم فلزاتی بسیار نرم هستند پس مستعد شکنندگی نیز هستند.

تیتانیوم:

تیتانیوم نیز فلزی بسیار قوی می باشد. بیشتر بدرد نوازندگانی می خورد که مدام عادت به تغییر سیم های گیتارشون دارند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *