لوازم جانبی گیتار
لوازم جانبی گیتار
می 3, 2018
خرید گیتار الکتریک

راهنمای خرید گیتار الکتریک:

گیتاریست شدن کار چندان راحتی نیست از طرفی وقتی  شما می خواهید نوازنگی رو شروع کنید در سایتهای مختلف در مورد نکاتی که در خرید گیتار الکتریک حائز اهمیت است جستجو میکنید و من چند فاکتور مهم رو به شما میگم که در هنگام خرید گیتار الکتریک توصیه میشود که به انها توجه کنید.چند قسمت در خرید گیتار بسیار حائز اهمیت است. بدنه گیتار و نوع پیکاپ گیتار الکتریک و استایل گیتار و همچنین جنس دسته گیتار،سیم گیتار الکتریک،کابل گیتار الکتریک،امپلی فایر گیتار فوق العاده مهم است. فرم بدنه گیتار و همچنین پیکاپ ها 2 تا از مهمترین قسمتهای گیتار هستن که در تولید جنس صدای گیتار بسیاربسیار مهم هستن و در هنگام خرید گیتار الکتریک باید به انها توجه کرد. مهمترین چیز اینه که از خودتون بپرسین که چه چیز میتواند بعد از این به شما کمک کنه؟!!

عوامل مهم در خرید گیتار الکتریک:

1.استایل بدنه:

یکی از عوامل مهم در خرید گیتار الکتریک بدنه گیتار میباشد که به سه دسته اصلی تقسیم میشوند:

1.بدنه توپر

2.بدنه توخالی

3.بدنه نیمه خالی(ترکیب 2 مورد بالا)

که هر کدام از این مدلها تاثیر بسیار بزرگ و مشخصی بر روی جنس صدا دارد.

1.بدنه توپر:

شامل بیشترین اشکال نمادین است و مثال بارز در بین گیتار هایی با بدنه توپر را نیز میتوان گیبسون لس پاول و همچنین فندر تلکستر رو مثال زد.بدنه توپر این امکان را در اختیار گیتار و نوازنده قرار میدهد که طیف وسیعی از صدا ها را داشته باشد.همچنین ساخت این مدل باعث افزایش مقاومت و همچنین افزایش  کارایی نسبت به سایر مدلهای دیگر می شود.این فرم بدنه فوق العاده مناسب برای سبک راک و آلترنیتیو میباشداما اگر شما واقعا مطمئن نیستید در مورد سبکی که می خواهید بنوازید من به شما پیشنهاد میکنم که خرید گیتار الکتریک رو به تعویق بیاندازید.!!!

2.بدنه توخالی:

گیتار های اورجینال از این مدل ، کاملا بدنه داخلیش خالیه شبیه گیتارهای اکوستیک میباشد.گیتارهای توخالی مثل گیبسون در سبک جز استفاده میشود و توسط گیتاریستهایی نظیر اددی دورهام و چارلی کریستین استفاده شده است. همچنین در بین مردم باب شده که از این مدل گیتار ها در سبکهای سنتی و در نهایت راک اند رول استفاده کنند.اگر شما به دنبال صدایی گرم و دلپذیر هستید بدنه های توخالی برای گیتارتون بسیار مناسب است.از این بدنه ها معمولا در سبکهای کلاسیک ، بلوز، راک استفاده میکنند اما این به این مفهوم نیست که این بدنه ها قابلیته اجرای صدای دیستروشن را اصلا ندارند ولی از طرفی برای این سبک ساخته شده است و استفاده این مدل گیتارها در سبک متال توصیه نمی شود.

3.بدنه نیمه خالی:

در این مدل بدنه گیتار چیزی بین گیتار تو پر  و  تو خالی میباشد و این در حالی باعث میشود که این بدنه همزمان مقاومت و بازخورد بدنه های توپر و همچنین صدای گرم و دلپذیر بدنه های توخالی را به ما بدهد و به همین دلیل اغلب گیتار های  با بدنه نیمه خالی به شدت بین نوازندگان بلوز، مثل چاک بری و فردی کینگ محبوب میشود و در کل هدف این گیتارها ایجاد صدای کلاسیک است  در پست های بعدی بصورت مفصل تری در مورد بدنه گیتار صحبت میکنم چون از عوامل خیلی مهمی در خرید گیتار الکتریک است.

  2. پیکاپ ها:

از عوامل مهم دیگر در تولید جنس صدای گیتار پیکاپ میباشد.دو نوع اصلی پیکاپ وجود دارد: سینگل کویل(SINGLECOIL)  هومبوکرز  یا  دبل کویل  ((humbuckers)) البته پیکاپ هایی با مارک متفاوت موجود است که تعدادی برای نوازندگان لید مناسب تر است تا ریتم گیتار.

1.پیک اپ های سینگل کویل:

   شامل تنها یک سیم پیچ ساده که ساده ترین تکنولوژی در ساخت ان استفاده میشود.

Image result for pick up single coil

این پیک اپ ها صدایی روشن ، منقطع، اما یه مقداری هم با نویز و صدای هوم ( صدای کثیف ) همراه است.(یک روش مبارزه با ان استفاده از  پیک اپ پی 90 است و در جاهایی که از گستره ی وسیعی از پیک اپ های سینگل کویل قدیمی استفاده میکردند میزان منطقه ای که سیها قرار داشت را افزایش میدادند تا صدا توسط پیک اپ شنیده شود وبزرگترین نتیجه این هست که در سینگل کویلهای قدیمی صدای کثیف گرفته میشود)

2.پیکاپ دبل کویل یا هومبوکر:

نوع دیگر از پیک اپ ها دبل کویل میباشد همانطور که از نامش پیداست از دو واژه هوم+ بوک نیز ساخته شده است که به معنای پشتیبانی یا مقابله در برابرصدای هوم میباشد در واقع وقتی پیک اپ سینگل کویل را کنار دبل کویل استفاده کنیم ضعف پیک اپ سینگل کویل را می پوشاند.این پیک اپ از یک اهن ربای پیچیده شده همراه با سیم تشکیل شده که به سادگی روی گیتار قرار میگیرد و ارتعاش تولیدی را از سیم دریافت میکند و در داخل گیتار ان را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل میکند و از طریق امپلی فایر ان را خارج میکند.

اشکال مختلفی پیکاپ گیتار الکتریک را کنار هم قرار میدهند اما اساسا بهترین حالت ، استفاده از 2 تا پیک اپ سینگل کویل در کنار یک پیک اپ دبل کویل است تا صدایی غنی و گرمی تولید کند همراه با اینکه نویز را از بین ببرد اما اکثر گیتاریستها ترجیح میدهند که از گیتار سینگل کویل استفاده کنند تا جنس صدایی شفاف تر و منقطع داشته باشند. این دیگه بسته به سلیقه شما داره که در خرید گیتار الکتریک باید مد نظر داشته باشید.

در مطالب بعدی در مورد پیک اپ ها مفصل تر صحبت میکنم.

3.دسته ویبراتو و بریج :

بریج یا  (TAILPIECE) در قسمت پایینی گیتار قرار گرفته از جهتی به بدنه گیتار و از جهتی دیگر به سیمهای گیتار وصل شده است و کار انتقال ارتعاش از بدنه کیتار به سیمها را انجام میدهد.

که تنها دو نوع اصلی بریج وجود دارد:

VIBRATo .1

2.VIBRATO Non

بریج های non_vibration  بهترین صدای انتقالی  را ارائه میکند. این مدل بریج که به بریج های دو طرفه هم معروف هستند حرکت دسته ویبراتو در این مدل بریج هم به داخل امکان پذبر هست وهم به سمت خارج و همچنین قابلیت اجرای تکنیک های فوق العاده گیتار الکتریک مانند whammy bar   و  Tremolo  را دارد که این تکنیک را نمیتوان با بریج یک طرفه انجام داد.از طرفی به واسطه درگیریه این ویبراتو با بدنه گیتار در 2 ناحیه امکان خارج شدن گیتار از کوک بسیار کمتر از دسته ویبراتو های یک طرفه است که این خود نکته مهمی در خرید گیتار الکتریک بشمار میرود.

اما بریج های یک طرفه صدایی به خوبیه صدای بریج های دوطرفه منتقل نمی کنند دلیلش هم اینه که انها تماس کمی با بدنه ی گیتار دارند و در نتیجه این خودش باعث میشه که مقاومت و بازخورد کمتری داشته باشند. علاوه بر این ، استفاده مکرر از دسته ویبراتو یک طرفه باعث میشه که گیتار از کوک خارج شود.

4.جنس چوب دسته گیتار:

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در تولید جنس صدای گیتار الکتریک جنس دسته گیتار می باشد.فقط زمانی می توانید تفاوت در صدا را درک کنید که دو گیتار یکسان را با دو نوع چوب متفاوت بررسی کنید.دسته گیتار خود به دو قسمت fretboard و neck تقسیم می شود که چوب های متفاوتی برای ساخت انها استفاده می شود. 

                                     

انواع چوب  Neck

خرید گیتار الکتریک

آلدر (Alder) : وزنی کم و صدایی متعادل دارد.                                

اش (Ash) : صدایی متعادل و خروجی مطلوب دارد.                                                                           

بیسوود (Basswood) : وزنی کم ، صدایی گرم و استحکام بالایی دارد.                                                            

کورینا (KOrina) : وزنی متوسط تا سنگین دارد و صدایی بسیار گرمی دارد.                                                         

ماهوگانی (Mahogany) : وزنی متوسط تا سنگین دارد و صدایی بسیار گرم دارد و پایداری زیادی دارد.                              

مپل (Maple) : وزنی متوسط تا سنگین دارد و صدایی روشن و پایداری بالایی دارد.

پوپلار (Poplar) : وزنی سبک دارد چوبی سخت و صدایی روشن و استکاتو (کشش صدا کم است و بعد از اجرا بلافاصله قطع می شود) دارد.

انواع چوب فرت بورد (قسمتی که تیره رنگ است و بار روی ان قرار میگیرد)

مپل (Maple) : چگالی بالا، سخت و قوی، صدای بسیار روشن با پایداری بالا است.

رز وود (Rosewood) : چوب رز دارای صفحه ای نرم و چوبی با صدایی گرم میباشد.

ابونی (Ebony) : چوبی بسیار سخت دارد صدایی بسیار روشن با پایداری بالا دارد.

پاوو فرو (Pau ferru) : چوبی بسیار سخت دارد صدایی روشن تر از رز وود دارد و صدایی گرم تر از ابونی دارد.

نکته بسیار مهم در بین انواع چوب در بالا وجود دارد این امر می باشد که تراکم بین چوب های سبک مثل الرد بسیار کم است اما تراکم در چوب های سنگین مثل ماهوگانی بسیار بالاست و این امر حائز اهمیت است که شما بدونید هر منطقه با اب و هوایی متفاوت بر روی چوب گیتار اثر می گذارد و شاید گیتار را از بین ببرد.

برای مناطق مرطوب ، مثل مناطق شمال کشور و جنوب کشور حتما باید از گیتار هایی با چوب تراکم بالا استفاده کنید ( چوب ماهوگانی) تا رطوبت به ان نفوذ نکند و از بین نرود.

5.فرم بدنه گیتار الکتریک:

یکی از عوامل حائز اهمیت در خرید گیتار الکتریک فرم بدنه ی ان می باشد. دقت داشته باشید که ما در مورد ساز گیتار الکتریک صحبت میکنیم و در این ساز تنوع در فرم گیتار خیلی خیلی زیاد میباشد. دوست عزیز شما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که می خواهید برای ساعت ها و روزها  و سالها گیتار را در دستانتان بگیرید و نوازندگی کنید.

پس نکته مهم اینست که سازتان خوش دست باشد. که این مستلزم این امر میباشد که شما سازهای زیادی را در فرم های مختلف امتحان کنید و ببینید واقعا با کدام ساز راحت تر هستید. به همین سبب یکی از دلایلی که شخص خود من مخالف خرید انلاین گیتار هستم همین امر می باشد. در واقع شما قبل از خرید گیتار الکتریک می توانید از طریق اینترنت صدای انواع پیکاپ را تست و بررسی کنید همین موضوع در مورد چوب های گیتار و قسمت های مختلف ان صدق می کند.اما در مورد خوش دست بودن یا نبودن گیتار تنها با امتحان کردن تعداد مختلف گیتار این امر را درمیابیم.

 

به عنوان مثال در تصویر زیر یک گیتار اورده شده که در لیست بهترین مارک گیتار الکتریک اورده شده است به فرم بدنه این گیتار دقت کنید که چقدر بزرگ تر از حالت استاندارد است همچنین فینگربرد ان عرضی زیاد دارد جدای انکه بعضا دیده میشود از این گیتار حتی در سبک متال استفاده می شود اما کسی که قصد خرید گیتار الکتریک دارد باید بداند که از این فرم گیتار ها عموما در سبک بلوز یا نهایتا راک استفاده می شود.

خرید گیتار الکتریک

یکی از نکات حائز اهمیت اینست که اکثر کسانیکه به تازگی علاقه مند به این ساز می شوند متاثر از ویدئو های ستارگان متال علاقه ی زیادی برای استفاده از گیتار هایی با شکل V یا بال خفاش یا گیتار های ذوزنقه ای از خود نشان میدهند.ان ها متوجه این موضوع نیستند که گیتار های V شکل را تنها در میان پای خود باید قرار دهند که شاید نتوانند به ان عادت کنند و در طی نوازندگی انها را اذیت کند.

خرید گیتار الکتریک

پس از بررسی عوامل بسیار مهم در خرید گیتار الکتریک شما احتیاج دارید تا با انواع گیتار الکتریک اشنا شوید.به همین منظور مقاله بهترین مارک گیتار الکتریک رامطالعه کنید تا دانش خود را نسبت به مزایای گیتار های مختلف افزایش دهید.

بیشتر بخوانید:   بهترین مارک گیتار الکتریک

از کدام محتوای سایت رضایت بیشتری دارید؟(پس از ثبت نظر دکمه زیر را فشار دهید)

View Results

Loading ... Loading ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *