خرید گیتار الکتریک
خرید گیتار الکتریک
می 3, 2018
تبلچر گیتار
تبلچر گیتار
می 12, 2018
لوازم جانبی گیتار

در این بخش می خواهیم در خصوص لوازم جانبی گیتار صحبت کنیم که در خرید گیتار الکتریک نیز حائز اهمیت است. زیرا در بین وسایلی که در پایین نوشته شده حتی میشه گفت مترونوم از خود گیتار هم اهمیتش بیشتراست. چون باید از همان ابتدای نوازندگی عادت کنید که با مترونوم کارتان را شروع کنید.پس در قسمت پایین تعدادی از انها را ذکر میکنم.

وسایل مورد نیاز برای گیتار الکتریک:

1.بند یا کمربند گیتار:

چون در حالت ایستاده گرفتن گیتار کمی مشکل است میتوان از کمربند گیتار استفاده کرد.کمربند گیتار قابل تنظیم میباشد و همچنین تنظیم کردن ان بستگی به عادات نوازنده و سبک موسیقی او دارد. 

2.پیک یا مضراب:

وسیله ای که نوازنده بواسطه ان به سیمهای گیتار ضربه وارد میکند. پیک گیتار در انواع و ضخامتهای گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد که این مورد در هنگام خرید گیتار از ابزارهای مهم در تهیه برخی  لوازم جانبی گیتار  میباشد.

3.خشاب پیک:

این وسیله در حقیقت خشابی است که چند پیک را درون ان قرار میدهیم

4.جای اچار:

این وسیله بر روی دسته گیتار نصب میشود و اچار های گیتار(اچار الن) روی ان قرار  میگیرد

5.کپو:

این وسیله در واقع بین لوازم جانبی گیتار فقط زمانی حائز اهمیت میباشد که نوازنده بخواهد اکورد نوازی را در سطح پیشرفته تری دنبال کند. این وسیله روی فرت ها قرار میگیرد و در واقع فرمی استوارتر برای سیمهای ازاد گیتار ایجاد میکند ودر هنگام اکورد نوازی صدای شفاف تری را حاصل میکند.

6.اسلاید:

یکی دیگر از تجهیزات گیتار الکتریک اسلاید است که خود دنیای بزرگی در سبک بلوز و راک دارد اسلاید وسیله ای لوله ای شکل است  که از جنس پلاستیک یا شیشه یا فلز میباشد و برای سر دادن نت روی دسته گیتار استفاده میشود.

7.اچار کوک:

این وسیله برای پیچاندن پیچهای سر دسته گیتار مورد استفاده قرار میگیرد.که در هنگام تعویض سیم های گیتار یکی از وسایل مورد نیاز گیتار  می باشد.

8.سافت کیس:

کیفی پارچه ای میباشد که معمولا برای حمل گیتار در فواصل کوتاه استفاده میشود.

9.هارد کیس:

جعبه ای محکم که بصورت چمدان شما ساز خود را درون ان قرار میدهید تا در هنگام مسافرت در امان باشد.

10.پایه گیتار:

وسیله ای که شما میتوانید ساز خود را در روی ان قرار دهید پایه گیتار دو نوع است.پایه دیواری و پایه روی زمین که در نوع دیواری ان را به دیوار نصب میکنید تا جای کمتری هم بگیرد.

11.سه پایه نت:

وسیله ای که شما دفتر نت خود یا برگه های نت خود را روی ان قرار میدهید وهمچنین ارتفاع ان را متناسب با قد خود تنظیم میکنید.

12.دیاپازون:

وسیله ای که بوسیله ان گیتار خود را کوک میکنید.این وسیله انواع مختلفی دارد.که شامل ضربه ای و بادی و الکترونیکی میشود.

مدل ضربه ای : 

 ابتدا ضربه ای به دیاپازون میزنیم سپس صدایی که از ان استخراج میشود با گیتار خود کوک میکنیم.

مدل بادی:

با دمیدن درون دیاپازون صدایی از ان استخراج میشود که با گیتار خود کوک میکنیم.

مدل الکترونیکی:

شما دستگاه را بر روی نت مورد نظر گذاشته و سپس صدایی که از دستگاه استخراج میشود گیتار را کوک میکنیم.

 13.تیونر:

دستگاهی الکترونیکی که بصورت عقربه ای (انالوگ) و یا عددی (دیجیتال) مورد استفاده قرار میگیرد. شما میتوانید با به ارتعاش دراوردن سیهای گیتار مشاهده نمایید که تیونر چه نتی را به شما نشان میدهد.

14.مترونوم:

مترونوم به دو صورت مکانیکی و دیجیتال  موجود است.این وسیله صدایی شبیه به صدای تیک تاک دارد وتوسط درجاتی که دارد صدای تعیین میشود. شما میتوانید در تمرینات خود برای حفظ زمان از ان استفاده کنید. معمولا تمپوی هر اهنگ در ابتدای نت و در بالا نوشته شده  است.این مورد هم هنگام خرید لوازم جانبی گیتار باید مد نظر داشت چرا که خیلی با اهمیت است.

15.امپلی فایر:

دستگاهی است که صدای گیتار را تقویت میکند که بر روی ان اکولایزر های گوناگون وجود دارد.امپلی فایر گیتار در طرح ها و صداهای خیلی وسیعی تولید می شود.  امپلی گیتار الکتریک و گیتار بیس متفاوت از یکدیگر عمل میکنندو همچنین نوع امپلی فایر تاثیر بسزایی در جنس صدای تولیدی از گیتار دارد پس هنگام خرید گیتار باید به این موضوع دقت کرد.

16.افکت :

دستگاهی است برای تغییر دادن صدای ساز و بر حسب سبک موسیقی که انتخاب کردید انواع مختلفی دارد.

17.افکت پراسسور:

این دستگاه افکتهای مختلفی دارد شما میتوانید با پردازش افکتها و در هم امیختن انها صدای مورد علاقه خود را ساخته و استفاده نمایید افکتها از عوامل حائز اهمیت در خرید گیتار هستند.

18.اچار الن:

این اچارکه یکی از اجزای گیتار الکتریک می باشد  بصورت  L مانند میباشد برای تعمیرات گیتار استفاده میشود.

19.گریپ مستر:

گریپ مستر وسیله ای است که کمک به قوی شدن هرچه بیشتر انگشتان هر دو دست میشود (دست چپ و راست هر دو حائز اهمیت هستند). اما معمولا باید از این وسیله  هنگامی که به گیتار دسترسی نداریم  استفاده کنیم چرا که صحیح ان است که هنگامی که به گیتار دسترسی داریم از تکنیک های عالی نظیر همر ان  و پول اف  جهت تقویت انگشتان بهره ببریم.

20.سیم گیتار الکتریک:

علی رغم اینکه در هنگام خرید گیتار الکتریک بر روی ان حتما سیم وجود دارد ولی با اینحال بهتره از همون ابتدای کار شما با انواع سیم گیتار الکتریک اشنا شوید.

21.کابل گیتار :

از مواردی دیگر که هنگام خرید لوازم جانبی گیتار باید مد نظر داشته باشید. کابل گیتار الکتریک می باشد. شاید تعجب کنید اما کابل ها هم کم و بیش در تولید جنس صدا تاثیر گذارند.

از کدام محتوای سایت رضایت بیشتری دارید؟(پس از ثبت نظر دکمه زیر را فشار دهید)

View Results

Loading ... Loading ...

4 دیدگاه ها

  1. علیپور گفت:

    ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  2. Jacob گفت:

    Thank you . really helpful, perfect and perfect

  3. کوروش کبیر گفت:

    بسیار ممنون اقای کوکاییان شما برای ما نعمتی بزرگ هستید

  4. سلام سایت خوبی دارید ، من به تازگی با سایت شما آشنا شدم و از مطالبتون بهره میبرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *